Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania edukacyjno-informacyjne w trosce o bezpieczeństwo uczniów szkół średnich

Data publikacji 25.05.2022

Tuż przed wakacjami policjanci spotykają się z młodzieżą ze szkół średnich i rozmawiają z młodymi ludźmi o zagrożeniach związanych z zagranicznymi wyjazdami, o mowie nienawiści , bezpiecznych wakacjach oraz o tym, jak zostać policjantem.

Policjanci z żarskiej komendy zajmujący się profilaktyką wśród nieletnich odwiedzają młodzież uczęszczającą do szkół średnich. Tematem przewodnim rozmów jest zapobieganie handlowi ludźmi oraz wskazanie młodym ludziom w jakich sytuacjach życiowych można spotkać się z tym zagrożeniem. Policjanci opowiadają także o konsekwencjach popełniania wykroczeń i przestępstw, ale także o bezpiecznych zachowaniach podczas wakacji i mowie nienawiści. W spotkaniach uczestniczą także przedstawiciele sanepidu wspólnie z, którymi policjanci rozmawiają o skutkach i zagrożeniach zażywania dopalaczy lub narkotyków.

Pamiętaj wyjazd za granicę to szansa na nowe możliwości , ale także ryzyko.

Zanim wyjedziesz, pamiętaj:

  • Dopełnij wszelkich formalności (sprawdź ważność swojego paszportu, dowodu osobistego)

  • Dowiedź się jak najwięcej o procedurach i formalnościach, które obowiązują przy legalnym zatrudnieniu się. Im więcej wiesz, tym trudniej Cię oszukać.

  • Korzystaj z ofert pracy od profesjonalnych pośredników, których istnienie można zweryfikować. Nie przyjmuj ofert i propozycji pracy od osób, które znasz krótko lub poznałaś/eś za pośrednictwem Internetu. Nie podejmuj pracy na czarno.

  • Sprawdź, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferuje Ci pracę, działa legalnie, czy jest zarejestrowany w KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) i posiada odpowiedni certyfikat (certyfikaty wydaje Urząd Marszałka Województwa właściwego ze względu na siedzibę firmy),

  • Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, jakie pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Uważnie przeczytaj umowę. Pamiętaj: nie musisz jej podpisywać w biurze pośrednika, zabierz ją do domu i zapoznaj się z nią w spokoju. Pytaj o to, czego nie rozumiesz lub jest niejasne,

  • Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, domagaj się pokwitowania!- spytaj wśród znajomych, może ktoś już korzystał z jego usług.

  • Dowiedz się na co możesz liczyć z strony pośrednika w razie kłopotów w pracy ( w sytuacji, kiedy praca jest inna niż oferowana lub masz problemy z pracodawcą). Poproś pośrednika o zobowiązanie na piśmie. Upewnij się, że Twój pracodawca istnieje! Dowiedz się o nim jak najwięcej. Poproś pośrednika o adres i numer telefonu przyszłego pracodawcy,

  • Poszukaj pracodawcy w Internecie, większe firmy z reguły mają swoje strony. Sprawdź, czy ma biuro i telefon stacjonarny- KAŻDA firma powinna mieć biuro,

  • Przejrzyj fora internetowe. Są tam opinie o pracodawcach i pośrednikach. Jeśli coś Cię zaniepokoi, postaraj się dowiedzieć więcej.

  • Upewnij się, że Twoje wynagrodzenie nie jest niższe niż płaca minimalna w danym kraju oraz, że jest zgodne z obowiązującymi stawkami wynagrodzenia dla zawodu, który wykonujesz.

  • Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz i pozostaw bliskim(osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię (na wypadek gdyby były konieczne poszukiwania).

  • Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię, nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy,

  • Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych .

Więcej informacji odnośnie procederu handlu ludźmi można uzyskać na stronie www.strada.org.pl .

 Spotkanie z mklodzieżą to także doskonała okazja do promowania zawodu policjanta. Funkcjonariusze przedstawiają zainteresowanym procedurę wstąpienia w szeregi Policji.

Powrót na górę strony