Nikotyna silnie uzależnia - Aktualności - KPP Żary

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nikotyna silnie uzależnia

Data publikacji 20.12.2019

Żarscy Policjanci w czwartkowe grudniowe przedpołudnie (19.12.2019r.) kontrolowali punkty sprzedaży e-papierosów w Żarach oraz informowali sprzedawców o konsekwencjach karnych za nieprzestrzeganie prawa.

E-papierosy dla młodzieży w polskim prawie są zabronione. Ograniczenie do ich dostępności wynika z nowelizacji ustawy z dnia 22 lipca 2016 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Osoby poniżej 18. roku życia nie mogą kupić w sklepach już nie tylko tradycyjnych wyrobów tytoniowych, ale także e-papierosów. Nowe przepisy wprowadziły także zakaz używania e-papierosów w miejscach, gdzie palenie jest zabronione, np. na przystankach i w szkołach. Zgodnie z ustawą zakazane jest udostępnianie i sprzedaż papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18 lat. W przypadku wątpliwości co do wieku, sprzedawca może zażądać dokumentu potwierdzającego wiek. Nie można też kupić e-papierosów i pojemników zapasowych w automatach. Policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do 18 lat. Policjanci Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Żarach wspólnie z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Żarach oraz z przedstawicielami Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żarach w czwartkowe grudniowe przedpołudnie (19.12.2019r.) kontrolowali punkty sprzedaży e-papierosów w Żarach oraz informowali sprzedawców o konsekwencjach karnych za nieprzestrzeganie prawa. Pracownicy sanepidu dodatkowo uświadamiali o skutkach zdrowotnych w związku z paleniem papierosów i e-papierosów. Konsekwencje prawne młodzieży sięgającej po e-papierosa regulują zapisy w Ustawie z dnia 26 października 1982 r. (z późniejszymi zmianami) o postępowaniu w sprawach nieletnich. Sprawy młodych osób przyłapanych na paleniu e-papierosów zawsze będą miały swój finał w sądzie rodzinnym. O powyższych regulacjach prawnych młodzież ze szkół ponadpodstawowych powiatu żarskiego od stycznia 2020 roku będzie uświadamiana przez policjantów podczas spotkań profilaktycznych w związku z realizacją wojewódzkiego programu edukacyjno-informacyjnego pn. „Bezpieczna Młodość”.