Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sześcioletnia rowerzystka wjechała wprost pod samochód

Data publikacji 23.08.2016

Sześciolatka kierująca rowerem wjechała wprost pod nadjeżdżający pojazd. Dziecko zostało zabrane do szpitala, na szczęście obrażenia nie zagrażają jej życiu. Bądźmy czujni i wzmóżmy nadzór nad naszymi pociechami, aby uniknąć podobnych sytuacji.

Do groźnie wyglądającego zdarzenia doszło  w poniedziałek /22 sierpnia br./ na ul. Kieleckiej w Lubsku. Sześciolatka kierująca rowerem wyjechała z drogi podporządkowanej wprost pod nadjeżdżający samochód ford fokus, doprowadzając do zderzenia. Za dziewczynką jechał ojciec, jednak nie zdążył on zareagować. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala, na szczęście nie odniosło poważnych obrażeń. 

Pamiętajmy! Wybierając się z dziećmi na rower porozmawiajmy z nimi o zasadach bezpieczeństwa i prawie o ruchu drogowym. Dziecko nie zawsze wie jak się zachować na drodze. Wybierajmy trasy mniej ruchliwe, ścieżki dla rowerów. Bądźmy czujni, chwila nieuwagi i może dojść do groźnego w skutkach wypadku.

Zgodnie z art. 33 Ustawy prawo o ruchu drogowym

Art. 33. 1. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

1a. Kierujący rowerem może zatrzymać się w śluzie rowerowej obok innych rowerzystów. Jest obowiązany opuścić ją, kiedy zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy w zamierzonym kierunku i zająć miejsce na jezdni zgodnie z odpowiednio art. 33 ust. 1 lub art. 16 ust. 4 i 5.

2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

3. Kierującemu rowerem lub motorowerem zabrania się:

1) jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z zastrzeżeniem ust. 3a;

2) jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;

3) czepiania się pojazdów.

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

4. (uchylony).

5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;

3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z zastrzeżeniem ust. 6.

6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych w przepisach art. 11 ust. 1–3, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10.

 

Powrót na górę strony